На поширені запитання відповіла

Оксана Королович

Психолог, PhD. Перинатальный, системно-сімейний психотерапевт. Арттерапевт і логотерапевт. Тренер і супервізор спеціалістів Мобільних бригад соціально-психологічної допомоги.

Мій чоловік інколи кричить на мене. Як дізнатися, чи я маю справу з агресором?

Агресори бувають різними – від просто невпевнених людей до психопатів. Проте, у всіх випадках домашнє насильство завжди починається з психологічного.

Це можна відслідкувати: партнеру постійно щось не подобається у вас – ваші дії, характер, зовнішність, родичі, друзі… Образи і приниження стають нормою, ваші бажання та інтереси – неважливі. Якщо пропустити цей етап, агресор може перейти межу і з високою імовірністю почне підіймати на вас руку.

Припустимо, в сім’ї нема насильства, але як дізнатись, що воно не трапиться в майбутньому?

Фізичне насильство не трапляється «на рівному місці». Воно завжди проявляється вже як наслідок психологічного.

Спочатку один з партнерів може контролювати іншого, обмежувати коло спілкування. І якщо не отримає відсіч – перейде до фізичного насильства. Агресор несвідомо обирає в пару «жертву» – людину з низькою самооцінкою, яка не вміє говорити «ні».

У моїй сім’ї вже трапляється насильство. Що мені із цим робити?

Обов’язково почніть говорити про це. Скажіть людині, що така поведінка неприпустима.

Якщо ви дитина і бачите насильство у відносинах між батьком і матір’ю, дочекайтеся, поки сварка припиниться, і вони будуть у спокійному стані, та скажіть, що ця ситуація вам не подобається, лякає і засмучує вас. Нагадайте, що любите їх обох і не можете вибрати одну сторону.

Якщо ви – дорослий, скажіть що така поведінка для вас неприйнятна, переходить межі, і ви не будете з цим миритися. Якщо ви промовчите людина буде думати, що нічого страшного не сталося, і ви стерпите це знову.

А якщо я особисто зазнаю фізичного насильства у своїй сім’ї, що робити?

Крок 1: Якщо у вас є діти, першою справою має стати їхня безпека. Попросіть родичів або друзів взяти до себе дітей, поки ви вирішуєте ситуацію.

Крок 2: Поїдьте до лікарні, зніміть побої та отримайте експертний висновок. Пам’ятайте, що побої можна зняти впродовж трьох днів з дня їх отримання. Якщо ви не знаєте, в якій лікарні це зробити, зателефонуйте на 102, вам нададуть всю інформацію.

Крок 3: Напишіть дві копії заяви та подайте їх у поліцію, зареєструйте обидві. Кожна з двох копій зареєстрованих заяв повинна мати вхідний реєстраційний номер та штамп. До заяви треба прикласти знімки побоїв та експертний висновок лікарів.

Крок 4: Із зареєстрованою заявою, знімками побоїв та висновком лікарів зверніться до юриста. Для отримання юридичної допомоги (розлучення з чоловіком-агресором, судові питання щодо батьківських прав на дітей, поділу майна тощо) можна звернутися до одного із Центрів надання безоплатної правової допомоги. Контактний телефон - 0 800 213 103 або до Соціальних служб з питань сім’ї, дітей та молоді за місцем проживання.

Крок 5: Якщо вам потрібна психологічна допомога – отримайте її безкоштовно в Соціальній службі з питань сім’ї, дітей та молоді за місцем проживання.

Крок 6: За соціально-психологічною допомогою Ви також можете звернутися бо мобільних бригад, які її надають по всій Україні і контакти яких є у пункті меню «Невідкладна допомога».

А чоловік також може потерпати від психологічного насильства?

Так. Наприклад, якщо жінка принижує партнера, ображає, маніпулює, то жертвою є чоловік.

Слід пам’ятати, що коли в такій родині є діти або родич, який займає слабшу позицію, жертва буде намагатися «зігнати злість» на ньому.

Дитина – жертва насильства лише тоді, коли її б’ють чи сварять?

Якщо дитина бачить насильство – вона завжди жертва. Батько й мати для неї найближчі люди. Коли між ними є насильницькі стосунки, дитина дуже переживає через те, що не може обрати чийсь бік.

Якщо агресор лютує прямо зараз, я можу його якось зупинити?

В ідеалі, коли партнер тільки починає заводитися – візьміть документи, гроші, дитину та ідіть геть. Якщо агресор вже мчить на вас з ременем, немає сенсу з ним розмовляти.

Але на початкових етапах фізичну агресію може зупинити здорова розмова, як між дорослими. Прості запитання можуть знизити градус конфлікту і змусити людину замислитися: «Я тебе чимось ображаю? Я роблю щось, що тебе травмує? Послухай, те, що ти робиш, – мене ранить».

Водночас, є ситуації, коли з агресором неможливо домовитися. Щоб визначити, чи саме така ситуація у вас, запропонуйте парнеру звернути увагу на конфлікт у вашій парі і поділіться своїми почуттями. Якщо він заперечуватиме, що це спільна проблема і наголошуватиме, що це ваша особиста проблема чи провина, то домовитися з ним буде неможливо. І треба завершувати стосунки.

Тобто якщо дружина називає чоловіка невдахою поряд з їхньою дитиною – це насильство? І що треба робити?

Рішуче припиніть розмову, перенесіть її на інший час наодинці з дружиною: «Послухай, ми не будемо обговорювати це в присутності дитини. Виділимо час і поговоримо про все, що нас турбує, пізніше наодинці». Тоді ваша дитина побачить, що ви у сильній позиції, і буде впевнена, що ви знайдете вихід разом.

А ще в нас є дитина, як я можу захистити її?

Якщо ви відчуваєте, що насувається небезпека від партнера, в першу чергу потурбуйтеся про безпеку дитину. Найкраще – забрати її та піти з квартири/ будинку. Якщо ж такої можливості немає – відведіть її в іншу кімнату, включіть мультики, дайте м'яку іграшку. Якщо ще є час – принесіть воду, теплий солодкий чай. ­Коли все закінчиться, заспокоюйте її, обійміть, дозвольте виплакатися, покричати, висловити емоції.

Потім варто звернутися до дитячого психолога. Такі психологічні травми обов’язково вплинуть на розвиток дитини, її ставлення до себе і до інших людей. Чим скоріше ви організуєте їй психологічну допомогу, тим скоріше припините вплив травматичних переживань.

Дитина скаржиться, що коли мене немає, батько погрожує їй, називає нечупарою, каже, що вона така нікому не буде потрібна. Як бути?

Пообіцяйте донці, що обговорите цю ситуацію з татом. Обов'язково підтримайте її,і скажіть, що у кожного може бути своя точка зору, і вона може сказати татові, що не погоджується з ним. Можливо, він мав на увазі щось інше, а не хотів образити її.

Обов'язково поговоріть з чоловіком наодинці. Скажіть, що ви розумієте його особисте бачення ситуації, але для вас така поведінка неприйнятна. Та форма, в якій він намагається донести свою думку (якими б добрими не були його наміри), тільки ображає і знецінює дитину. І ніяк не допомагає виховувати доньку.

Хто може допомогти, якщо в моїй сім’ї є психологічне насильство?

Ви можете звернутися бо мобільних бригад соціально-психологічної допомоги, які працюють по всій Україні, в поліцію або в Соціальні служби з питань сім’ї, дітей та молоді. Контакти вказаних сервісів Ви можете знайти на цьому сайті у пункті меню «Зеврнутися по допомогу».

Хто може мені допомогти, якщо я зазнаю економічного насильства?

Ви можете звернутися бо мобільних бригад соціально-психологічної допомоги, які працюють по всій Україні, в поліцію або в Соціальні служби з питань сім’ї, дітей та молоді. Контакти вказаних сервісів Ви можете знайти на цьому сайті у пункті меню «Звернутися по допомогу».

Якщо чоловік забороняє мені працювати і обмежує в коштах – це теж вважається економічним насильством? І як я маю діяти?

Поставтеся до цього серйозно. Ці дії є психологічним та економічним насильством і можуть перерости у фізичне насильство. Якщо ваш партнер постійно вам щось забороняє, значить він знаходиться в батьківській позиції, а ви для нього наче дитина.

Якщо це так, то щоб змінити ситуацію – потрібно «подорослішати». Спробуйте серйозно поговорити з партнером, скажіть, що ви – не дитина, і що у вас є власні права, бажання і цілі. Так само, як і в нього. Якщо партнер не почує – це серйозний привід для розлучення. Скоріше за все, він зацікавленийтільки в такій формі відносин, де він головний, а дружина тільки слухається його.

Моя дружина постійно мене дратує, я ледве себе стримую себе, щоб не вдарити її. Що робити

1. Якщо ви відчуваєте агресію, то у вас вже накопичилась злість через те, що жінка порушує ваші кордони. Вона може й не знати, що її дії або слова весь цей час ображали вас. Тому – обов’язково скажіть їй про це.

2. Сядьте і поговоріть з дружиною, коли ніщо не відволікає вас обох, і поряд немає дітей. Поясніть, що у вас накопичилося багато злості. Тобто так і говорите «я злюся», а не придушуєте це всередині. Потрібно сказати, чому вона накопичилася, в які моменти дружина переходила ваші межі, але ви не могли про це їй сказати.

3. Разом обговоріть свої «кордони» – тобто речі, які ранять, ображають кожного з вас. Запитайте у дружини, де ви переходите її межі. Почуйте її відповідь, розкажіть про свої кордони. Створіть своєрідну інструкцію про те, що «категорично не можна зі мною робити». Коли ви будете знати ці «больові точки», то будете оминати їх, щоб не зіпсувати стосунки.

4. Якщо ви не розумієте, що конкретно у поведінці дружини вас ранить, але відчуваєте злість і роздратування – зверніться по консультацію до психолога. Часто розібратися в собі буває простіше за підтримки фахівця.

Невідкладна допомога
Гаряча лінія ГО «Ла Страда - Україна» з протидії насильству в сім’ї
0 800 500 335 / з мобільного – 116 123
Гаряча лінія ГО «Ла Страда - Україна» із захисту прав дітей
0 800 500 225 / з мобільного – 116 111
Соціальні служби з питань сім’ї, дітей та молоді
Національна поліція України
Центри надання безоплатної правової допомоги