Що таке економічне насильство?

1. Коли людину позбавляють рівних умов для нормального життя в її родині, забирають документи, контролюють, що людина одягає і чим користується.

2. Позбавлення коштів, жорсткий контроль за витратами. Зазвичай, це йде від єдиних «годувальників» у родині. Вони вважають, що це їхнє право фінансово карати і заохочувати інших членів родини.

3. Заборона працювати чи навчатися. Найчастіше це робить чоловік під приводом того, що він може самостійно забезпечити сім’ю. Але лише для того, щоб потім насадити жорсткий контроль за витратами членів сім’ї, які не працюють.

4. Коли людина відмовляється або затягує процес розлучення, виплату аліментів та поділ майна – вона також впливає на матеріальний стан партнера, отже чинить економічне насильство. Навіть, коли каже, що «хоче врятувати родину».

Але ж у кожній сім’ї хтось має контролювати доходи й витрати, чому це погано?

У випадку з економічним насильством йдеться не про простий облік і планування витрат, а про погіршення умов існування для когось із сім’ї. Це може призвести до серйозних наслідків.

1. Будь-яке насильство може призвести до розладу психічного здоров’я. У дітей в подальшому це може викликати порушення та уповільнення загального розвитку.

2. Розвиток важкої депресії на ґрунті постійного стресу, життя в непридатних умовах. Може проявлятися у формі тривоги, відчаю, безсоння, втрати апетиту.

3. Психосоматичні захворювання, у тому числі серйозні й важкі у лікуванні.

Якщо чоловік забороняє мені працювати й обмежує в коштах – це теж вважається економічним насильством? Як я маю діяти?

Поставтеся до цього серйозно. Ці дії є психологічним та економічним насильством і можуть перерости у фізичне насильство. Якщо ваш партнер постійно вам щось забороняє, значить він знаходиться в батьківській позиції, а ви для нього наче дитина.

Якщо це так, то щоб змінити ситуацію – потрібно «подорослішати». Спробуйте серйозно поговорити з партнером, скажіть, що ви – не дитина, і що у вас є власні права, бажання і цілі. Так само, як і в нього. Якщо партнер не почує – це серйозний привід для розлучення. Скоріше за все, він зацікавлений тільки в такій формі стосунків, де він головний, а дружина тільки слухається його.

Думаю, у моїй сім’ї відбувається економічне насильство. Що робити?

Обов’язково почніть говорити про це. Скажіть людині, що така поведінка неприпустима.

Якщо ви дитина і бачите насильство у відносинах між батьком і матір’ю, дочекайтеся, поки сварка припиниться, і вони будуть у спокійному стані, та скажіть, що ця ситуація вам не подобається, лякає і засмучує вас. Нагадайте, що любите їх обох і не можете вибрати одну сторону.

Якщо ви – дорослий, скажіть що така поведінка для вас неприйнятна, переходить межі, і ви не будете з цим миритися. Якщо ви промовчите, людина буде думати, що нічого страшного не сталося, і ви стерпите це знову.

Хто може мені допомогти, якщо я зазнаю економічного насильства?

Ви можете звернутися бо мобільних бригад соціально-психологічної допомоги, які працюють по всій Україні, в поліцію або в Соціальні служби з питань сім’ї, дітей та молоді. Контакти вказаних сервісів Ви можете знайти на цьому сайті у пункті меню «Невідкладна допомога».

А якщо економічне насильство відбувається щодо моїх знайомих чи друзів, як про це дізнатись?

1. Через брак грошей члени родини можуть не доїдати і навіть голодувати. Або ж навпаки мати надмірну вагу, через те що мають доступ тільки до нездорової їжі.

2. Про жорстокий контроль за витратами свідчить те, що члени родини не можуть купити собі теплий одяг і змушені вдягатися не за погодою, тоді як «годувальник» вдягається адекватно погоді.

3. Коли людина не може нормально харчуватися, отримувати медичну допомогу, постійно знаходиться у стані стресу – вона є схильною до високою втомлюваності, хворобливості, інфекційних захворювань. Так економічне насильство призводить до фізичних наслідків.

4. У гострих випадках, щоб отримати хоча б якийсь дохід, людина змушена вдатися до жебрацтва. Діти можуть втекти з дому.

І що робити, якщо я спостерігаю насильство в сім’ї знайомих, сусідів чи на вулиці – втручатись?

Якщо Ви стали свідком домашнього насильства, тим більше із навмисним завданням тілесних травм, телефонуйте в поліцію на 102. Паралельно викликайте мобільну бригаду соціально-психологічної допомоги, контакти якої Ви можете знайти на цьому сайті.

Чи є якесь покарання за економічне насильство?

Аж до кримінальної відповідальності.

Ухилення від сплати аліментів на утримання дітей карається громадськими роботами, арештом або обмеженням волі. Ухилення від утримання непрацездатних батьків – штрафом, громадськими чи виправними роботами, або обмеженням волі. Невиконання обов'язків по догляду за дитиною або особою, яка знаходиться під опікою чи піклуванням, тягне за собою обмеження або позбавлення волі. Зловживання опікунськими правами карається штрафом, обмеженням або позбавленням волі.

Покарання може настати і за перешкоджання підприємницькій діяльності члена сім’ї, втягнення у заняття проституцією, експлуатацію дитини, втягнення її у злочинну діяльність, пияцтво чи заняття жебрацтвом або азартними іграми. А також за посягання на власність іншого члена сім’ї: крадіжку, грабіж, розбій, вимагання, шахрайство, умисне знищення чи пошкодження майна тощо.

Міра покарання залежить від наявності обтяжуючих обставин. Це повторне вчинення, особлива жорстокість, алкогольне або наркотичне сп’яніння. Або ж якщо насильство скоєне щодо вагітної жінки, людини похилого віку або з інвалідністю, малолітньої дитини або у її присутності.

Невідкладна допомога
Гаряча лінія ГО «Ла Страда - Україна» з протидії насильству в сім’ї
0 800 500 335 / з мобільного – 116 123
Гаряча лінія ГО «Ла Страда - Україна» із захисту прав дітей
0 800 500 225 / з мобільного – 116 111
Соціальні служби з питань сім’ї, дітей та молоді
Національна поліція України
Центри надання безоплатної правової допомоги