Що таке психологічне насильство?

1. Ігнорування почуттів людини. Воно може виражатися у показній байдужості і нехтуванні, коли один з членів сім’ї просто відмовляється розмовляти. Це погіршує не тільки відносини в сім’ї – адже як можна вирішити проблему, про яку навіть не можна поговорити? – але й погано впливає на психічне здоров’я особи, викликає відчуття безпорадності і самотності.

2. Залякування, маніпуляції і обман. Вони страшні тим, що змушують людину сумніватися в собі, сумніватися у правильності власного сприйняття реальності. Наприклад, жінка може постійно говорити, що чоловік «ні на що не здатен», а з часом він і справді може в це повірити.

3. Знущання над домашніми тваринами-улюбленцями іншого члена родини. Особлива жорстокість – робити це у присутності дитини. Такі дії можуть вести до кримінальної відповідальності.

4. Постійні приниження – теж прояв психологічного насильства. Це «смішні жарти» про когось із сім’ї: «ти досі так погано керуєш авто, вже можна було ведмедя навчити». А потім звинувачувати у відсутності почуття гумору й надмірній вразливості до «жартів».

5. Розголошення таємниці усиновлення.

6. Експлуатація дітей чи втягнення їх у злочинну діяльність, пияцтво або заняття жебрацтвом, азартними іграми.

У моєму оточенні, напевно, немає психологічного насильства, принаймні ніхто зі знайомих про таке не розповідав…

Особа, що зазнає психологічного насильства, часто не говорить про це. Але про ситуацію насильства можуть свідчити певні ознаки.

1. Замкненість – одна з основних ознак того, що людина перебуває в ситуації психологічного насильства. Вона соромиться того, що з нею відбувається, тому хоче приховати свої проблеми і мимоволі віддаляється від друзів та близьких.

2. Самопошкодження або спроби самогубства. Під впливом переживань і важкого оточення людина може почати завдавати собі шкоди, наприклад, наносити порізи. Якщо бачите спроби знайомого завдати собі шкоду – потрібно негайно втрутитися.

3. Неврівноважена поведінка та різкі перепади настрою, напади люті.

4. Депресивні розлади теж можуть з’явитися у результаті психологічного насилля. Вони супроводжуються пригніченістю, зниженням самооцінки, почуттям провини, швидкою втомлюваністю. Зазвичай, так переживають насилля жінки.

Ну добре, але хіба це так страшно, якщо немає ніякої фізичної шкоди?

Психологічне насильство може завдати людині хоч і не фізичної, та цілком реальної шкоди.

1. Під психологічним тиском людина може уникати людей, навіть близьких. Вона перестає цікавитись тим, що раніше викликало в неї захоплення й радість.

2. Частини мозку, пов’язані з пам’яттю, втрачають об’єм та зв’язок. У людини виникають провали в пам’яті, їй стає важко приймати рішення.

3. Почуття сорому, провини: людина, що зазнає психологічного насильства, вважає себе винною у цьому. Важливо пам’ятати, що це не так, і є способи вирішити проблему.

4. Постійний тиск на психіку може вести до гострої нестабільності, різких змін та перепадів настрою. Це може свідчити про наявність проблем і навіть потребу медичної допомоги.

А чоловік також може потерпати від насильства?

Так. Наприклад, якщо жінка принижує партнера, ображає, маніпулює, то жертвою є чоловік.

Слід пам’ятати, що коли в такій родині є діти або родич, який займає слабшу позицію, жертва буде намагатися «зігнати злість» на ньому.

Хто може допомогти, якщо в моїй сім’ї є психологічне насильство?

Ви можете звернутися бо мобільних бригад соціально-психологічної допомоги, які працюють по всій Україні, в поліцію або в Соціальні служби з питань сім’ї, дітей та молоді. Контакти вказаних сервісів Ви можете знайти на цьому сайті у пункті меню «Звернутись по допомогу».

Мій чоловік інколи гримає на мене. Як дізнатися, чи я маю справу з агресором?

Агресори бувають різними – від просто невпевнених людей до психопатів. Проте, у всіх випадках домашнє насильство завжди починається з психологічного.

Це можна відслідкувати: партнеру постійно щось не подобається у вас – ваші дії, характер, зовнішність, родичі, друзі… Образи і приниження стають нормою, ваші бажання та інтереси – неважливі. Якщо пропустити цей етап, агресор може перейти межу і з високою імовірністю почне підіймати на вас руку.

А ще в нас є дитина, як я можу захистити її?

Якщо ви відчуваєте, що насувається небезпека від партнера, де будуть словесні образи на Вашу адресу та підвищення тону, в першу чергу потурбуйтеся про безпеку дитину. Найкраще – забрати її та піти з квартири/ будинку. Якщо ж такої можливості немає – відведіть її в іншу кімнату, включіть мультики, дайте м'яку іграшку. Якщо ще є час – принесіть воду, теплий солодкий чай. ­Коли все закінчиться, заспокойте її, обійміть, дозвольте виплакатися, покричати, висловити емоції.

Потім варто звернутися до дитячого психолога. Такі психологічні травми можуть вплинути на розвиток дитини, її ставлення до себе і до інших людей. Чим швидше ви організуєте їй психологічну допомогу, тим швидше припините вплив травматичних переживань.

Дитина скаржиться, що коли мене немає, батько погрожує їй, називає нечепурою, каже, що вона така нікому не буде потрібна. Як бути?

Пообіцяйте дитині, що обговорите цю ситуацію з татом. Обов'язково підтримайте її, і скажіть, що у кожного може бути своя точка зору, і вона може сказати татові, що не погоджується з ним. Можливо, він мав на увазі щось інше, і не хотів образити її.

Обов'язково поговоріть з чоловіком наодинці. Скажіть, що ви розумієте його особисте бачення ситуації, але для вас така поведінка неприйнятна. Та форма, в якій він намагається донести свою думку (якими б добрими не були його наміри), тільки ображає і знецінює дитину. І ніяк не допомагає виховувати її.

Тобто якщо дружина називає чоловіка невдахою поряд з їхньою дитиною – це насильство? І що треба робити?

Слід рішуче припинити розмову, перенести її на інший час наодинці з дружиною: «Послухай, ми не будемо обговорювати це в присутності дитини. Виділимо час і поговоримо про все, що нас турбує, пізніше наодинці». Тоді ваша дитина побачить, що ви у сильній позиції, і буде впевнена, що ви знайдете вихід разом.

Що мені робити, якщо я помічаю ознаки психологічного насильства у своїй сім’ї?

Обов’язково почніть говорити про це. Скажіть людині, що така поведінка неприпустима.

Якщо ви дитина і бачите насильство у стосунках між батьком і матір’ю, дочекайтеся, поки сварка припиниться, і вони будуть у спокійному стані, та скажіть, що ця ситуація вам не подобається, лякає і засмучує вас. Нагадайте, що любите їх обох і не можете вибрати одну сторону.

Якщо ви – дорослий, скажіть що така поведінка для вас неприйнятна, переходить межі, і ви не будете з цим миритися. Якщо ви промовчите, людина буде думати, що нічого страшного не сталося, і ви стерпите це знову.

В моїх сусідів відбувається домашнє насильство, а інколи я бачу такі ситуації на вулиці. Як я маю діяти?

Якщо Ви стали свідком домашнього насильства, тим більше із навмисним завданням тілесних травм, телефонуйте в поліцію на 102. Паралельно викликайте мобільну бригаду соціально-психологічної допомоги, контакти якої Ви можете знайти на цьому сайті.

А якщо все зайшло надто далеко, чи можна притягнути агресора до відповідальності?

За українським законодавством кримінальна відповідальність настає лише за погрозу вбивства або знищення майна. І якщо є реальні підстави побоюватися, що цю загрозу здійснять.

Погроза вбивством карається арештом або обмеженням волі. А погроза знищення майна – штрафом, громадськими чи виправними роботами, або арештом.

Психологічне насильство охоплює також розголошення таємниці усиновлення, експлуатацію дітей чи втягнення їх у злочинну діяльність, пияцтво або заняття жебрацтвом, азартними іграми. А також жорстоке поводження з тваринами, незаконне позбавлення волі. Покарання може включати штраф, арешт, обмеження або позбавлення волі, позбавлення права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю.

Міра покарання залежить від наявності обтяжуючих обставин. Це повторне вчинення, особлива жорстокість, алкогольне або наркотичне сп’яніння. Або ж якщо насильство скоєне щодо вагітної жінки, людини похилого віку або з інвалідністю, малолітньої дитини або у її присутності.

Невідкладна допомога
Гаряча лінія ГО «Ла Страда - Україна» з протидії насильству в сім’ї
0 800 500 335 / з мобільного – 116 123
Гаряча лінія ГО «Ла Страда - Україна» із захисту прав дітей
0 800 500 225 / з мобільного – 116 111
Соціальні служби з питань сім’ї, дітей та молоді
Національна поліція України
Центри надання безоплатної правової допомоги