Що таке сексуальне насильство?

Будь-яка ситуація, коли людину примушують до небажаної, небезпечної, принизливої сексуальної активності, є сексуальним насиллям.

1. Якщо людину примушують до сексуального контакту з партнером по шлюбу або з іншими людьми – це є домашнім насильством. Якщо при цьому застосовується фізична сила, погрози або використовується безпорадний стан людини, це є підставою для кримінальної відповідальності.

2. Примушення споглядати статевий контакт між іншими людьми, який відбувається в реальному житті або ж на відео, саме по собі може розглядатися як сексуальне насильство.

3. Якщо в сім’ї людину проти її волі використовують для задоволення неприродних, насильницьких та садистських статевих бажань – це завжди є насильством.

4. Погрози та фізичний вплив для того, щоб зламати опір партнера та примусити людину до статевих стосунків, – це одночасно фізичне, сексуальне та психологічне насильство.

Які ознаки того, що людина піддається сексуальному насильству?

1. Садна і крововиливи в паху, синці на внутрішній стороні стегон і сідницях, також сліди укусів.

2. Нерозбірлива та дуже активна сексуальна поведінка може свідчити про постійну тривогу та бути ознакою сексуальної психотравми.

3. Страх чоловіків або інших груп людей. Людина, яка зазнала сексуального насильства, може повністю уникати осіб тієї статі, яка вчинила над нею насильство.

4. Синдром «брудного» тіла: якщо людина багато часу проводить у ванній кімнаті, можливо, вона зазнає насильства й не може позбутися відчуття безпорадності.

Тобто це дуже серйозно, і напевно, крім миттєвих наслідків, в такого насильства є і тривалі?

1. Людина, яка зазнала сексуального насильства, з великою ймовірністю матиме серйозні труднощі у спілкуванні. У неї може розвинутися страх перед іншими людьми та страх фізичного контакту. Або ж навпаки, потяг до таких статевих контактів, які до травми вважалися непотрібними/ неприйнятними.

2. Постійний стрес та знущання можуть призвести до порушень психічного здоров’я та нервово-психічних захворювань: тику, заїкання, нетримання сечі, психосоматичних захворювань.

3. Уповільнена реакція та мова, хронічна сонливість, зниження загальної моторики – можливі наслідки сексуального насильства.

А якщо я зазнаю сексуального насильства – куди звертатись по допомогу?

Ви можете звернутися бо мобільних бригад соціально-психологічної допомоги, які працюють по всій Україні, в поліцію або в Соціальні служби з питань сім’ї, дітей та молоді. Контакти вказаних сервісів Ви можете знайти на цьому сайті у пункті меню «Звернутись по допомогу».

У моїй сім’ї вже трапляється насильство. Що мені із цим робити?

Обов’язково почніть говорити про це. Скажіть людині, що така поведінка неприпустима.

Якщо ви дитина і бачите насильство у відносинах між батьком і матір’ю, дочекайтеся, поки сварка припиниться і вони будуть у спокійному стані, та скажіть, що ця ситуація вам не подобається, лякає вас і засмучує. Нагадайте, що любите їх обох і не можете вибрати одну сторону.

Якщо ви – дорослий, скажіть що така поведінка для вас неприйнятна, переходить межі, і ви не будете з цим миритися. Якщо ви промовчите людина буде думати, що нічого страшного не сталося і ви стерпите це знову.

В моїх сусідів відбувається домашнє насильство, а інколи я бачу такі ситуації на вулиці. Як я маю діяти?

Якщо Ви стали свідком домашнього насильства, тим більше із навмисним завданням тілесних травм, телефонуйте в поліцію на 102. Паралельно викликайте мобільну бригаду соціально-психологічної допомоги, контакти якої Ви можете знайти на цьому сайті.

Яка відповідальність передбачена законом за сексуальне насильство?
  • Сексуальне насильство – це злочин.
  • Кримінальна відповідальність настає за зґвалтування, насильницьке задоволення статевої пристрасті неприродним способом, примус до статевого зв'язку особою, від якої жінка чи чоловік матеріально або службово залежні, статеві стосунки з особою, яка не досягла шістнадцятирічного віку та/чи розбещення неповнолітніх.
  • За вчинення сексуального насильства особу може бути засуджено до позбавлення або обмеження волі, арешту, штрафу, позбавлення права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю.
  • Міра покарання залежить від наявності обтяжуючих обставин. Це повторне вчинення, особлива жорстокість, алкогольне або наркотичне сп’яніння. Або ж якщо насильство скоєне щодо вагітної жінки, людини похилого віку або з інвалідністю, малолітньої дитини або у її присутності.
Невідкладна допомога
Гаряча лінія ГО «Ла Страда - Україна» з протидії насильству в сім’ї
0 800 500 335 / з мобільного – 116 123
Гаряча лінія ГО «Ла Страда - Україна» із захисту прав дітей
0 800 500 225 / з мобільного – 116 111
Соціальні служби з питань сім’ї, дітей та молоді
Національна поліція України
Центри надання безоплатної правової допомоги