У моїй сім’ї вже трапляється насильство. Що мені із цим робити?

Обов’язково почніть говорити про це. Скажіть людині, що така поведінка неприпустима.

Якщо ви дитина і бачите насильство у відносинах між батьком і матір’ю, дочекайтеся, поки сварка припиниться і вони будуть у спокійному стані, та скажіть, що ця ситуація вам не подобається, лякає вас і засмучує. Нагадайте, що любите їх обох і не можете вибрати одну сторону.

Якщо ви – дорослий, скажіть що така поведінка для вас неприйнятна, переходить межі, і ви не будете з цим миритися. Якщо ви промовчите людина буде думати, що нічого страшного не сталося і ви стерпите це знову.

В моїх сусідів відбувається домашнє насильство, а інколи я бачу такі ситуації на вулиці. Як я маю діяти?

Якщо Ви стали свідком домашнього насильства, тим більше із навмисним завданням тілесних травм, телефонуйте в поліцію на 102. Паралельно викликайте мобільну бригаду соціально-психологічної допомоги, контакти якої Ви можете знайти на цьому сайті.

Діти моїх родичів або сусідів страждають від насильства у сім’ї. Як мені діяти?

Ми рекомендуємо вам обережно поговорити з батьками. Сказати, що ви помітили насильство над дитиною і ви переживаєте, що це може сильно їй нашкодити. Розкажіть, що знаєте приклади інших родин, де такі дії дуже погано вплинули на дитину та атмосферу в родині.

При цьому дуже важливо сказати, що ви розумієте їхні почуття, розумієте, що вони роблять це ненавмисно. Покажіть, що ви готові допомогти, запитайте, можливо, роздратування стало наслідком втоми або якихось проблем. Запропонуйте разом знайти вихід із складної ситуації, в якій вони опинилися.

А що робити, якщо незнайома родина на вулиці сильно сварить дитину, або хтось із батьків вдарить її?

Відволічіть їхню увагу від сварки. Наприклад, запитайте, як знайти певний будинок або магазин. І обов’язково подякуйте за допомогу. Також можна сказати, що ви дуже добре їх розумієте, мовляв, часом виховання дітей дається дуже складно і для цього потрібно багато терпіння. Ваше співчуття може допомогти їм заспокоїтися.

Передусім не намагайтеся «вчити» батьків, як виховувати їхню дитину, тобто не говоріть, що вони неправильно виховують дитину. Вирішити всі їхні сімейні проблеми однією розмовою ви, на жаль, не здатні, але зарадити цій конкретній ситуації – цілком зможете.

Невідкладна допомога
Гаряча лінія ГО «Ла Страда - Україна» з протидії насильству в сім’ї
0 800 500 335 / з мобільного – 116 123
Гаряча лінія ГО «Ла Страда - Україна» із захисту прав дітей
0 800 500 225 / з мобільного – 116 111
Соціальні служби з питань сім’ї, дітей та молоді
Національна поліція України
Центри надання безоплатної правової допомоги